PHYSICAL CHARACTERISTICS
| Dimensions (L × W × H) | 76.5 mm × 60.5 mm × 137.5 mm |
| Weight | 235 g, without cable
|
| Cable | Straight 2.0 m |
| Connector Type | RJ-45 phone jack connector |
| Case Material | PC |
| Interfaces | RS-232, USB Keyboard, USB Virtual COM |
| Indicator | Beeper, LED |
| Operating Mode | Handheld, Auto-detect, Continue
|
| Programming Method | Manual (reading special barcode) |
| Program Upgrade | Online |
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
| Input Voltage | 5.0±0.25 VDC |
| Current | Scanning: 450 mA (Max: 600mA); Standby: 300 mA |
PERFORMANCE CHARACTERISTICS
| Scan Pattern | Image |
| Image Size | 1280 × 1024 pixels |
| Light Source | Illumination: 2700 K white LED
Aiming:525 nm peak wavelength,green led |
| Field of View | Horizontal: 64°, vertical: 55° |
| Scanning Angle | ±70°, ±70°, 360° (Skew, Pitch, Roll)
|
| Motion Tolerance | 4 m/s (157 in/s)
|
| Print Contrast | 20% minimum reflectance difference |
| Decoding Capability | All common 1D/2D paper barcodes and mobile barcodes
|
| Minimum Resolution | 1D: 4 mil |