PHYSICAL CHARACTERISTICS
| Dimensions (L × W × H) | 95 mm × 93 mm × 157 mm |
| Weight | 298.5 g, without cable |
| Cable | Straight 2.0 m |
| Connector Type | RJ-45 phone jack connector |
| Interfaces | RS-232, USB Keyboard, USB virtual COM |
| Indicator | Beeper, LED |
| Operating Mode | Handheld, Auto-detect, Continue
|
| Programming Method | Manual (reading special barcode) |
| Program Upgrade | Online
|
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
| Input Voltage | 5.0±0.25 VDC
|
| Current | Scanning: 450 mA (Max.: 600 mA); Standby: 350 mA
|
PERFORMANCE CHARACTERISTICS
| Scan Pattern | Image
|
| Image Size | 1280 × 1024 pixels
|
| Light Source | Illumination: 2700K, White LED
Aiming: 525 nm peak wavelength, green LED |
| Field of View | Horizontal: 64°, vertical: 55°
|
| Scanning Angle | ±70°, ± 70°, 360° (Skew, Pitch, Roll) |
| Motion Tolerance | 4 m/s (157 in/s) |
| Print Contrast | 20% minimum reflectance difference |
| Minimum Resolution | 1D: 4 mil
|