-
| Working Range | 30 m (open air) |
| Radio Link | 2.4-2.5 GHz, Bluetooth 4.2, Class 2 |
| Dimensions | Handheld unit: 87 mm × 64.5 mm × 167 mm; Cradle: 118 mm × 89.5 mm × 74 mm |
| Weight | Handheld unit:200 g, Cradle: 141.5 g |
| Indicator | LED, Beeper, Vibrator (optional) |
| Interfaces | USB Keyboard, USB Virtual COM, RS232, PS/2 Keyboard |
| Input Voltage | 5.0 ± 0.25 VDC |
| Current | Handheld unit: 350 mA (scanning), 35 mA (standby); Cradle: 60 mA (scanning), 500 mA (charging, maximum) |
| Battery | 2600 mAh Lithium-ion battery |
| Charge Time | 6 hours |
| Standby Time | 50 hours |
| Light Source | Illumination: white LED(5700 K), red LED Aiming: 525 nm peak wavelength, green LED |
| Operating Time | 20 hours (1 scan per 5 seconds) |
| Image Size | 1280 × 1024 pixels |
| Field of View | Horizontal: 40°, Vertical: 34° (SR, HD) Horizontal: 33°, Vertical: 28° (XD) |
| Scanning Angle | ±70°, ±75°, 360° (skew, pitch, roll) |
| Print Contrast | 20% minimum reflectance difference |
| Decoding Capability | All common 1D/2D barcodes |
| Minimum Resolution | 1D:3mil |